Co je to youtube?
Internetový portál, který slouží k sdílení a sledování videí. Uživatelé mají možnost komentovat, sdílet a hodnotit videa. Pokud ale ještě nejsou připravení jít s kůží na trh mohou nastavit video jako soukromé, tím pádem se k němu nikdo cizí nedostane. Další možností je zakázat komentování nebo hodnocení.
Jak dlouho funguje?
Založen byl v roce 2005. O rok později si ho pod svá ochranná křídla vzal google a od té doby jsou uživatelské účty propojené. K nám se dostal až v roce 2008, kdy byl přeložen do češtiny. Česká republika se stala 22 zemí na světě a 10. V Evropě, kde byl spuštěn.
Jaké tam najdu videa?
Skoro všechna. Uděláme se krátký průřez typy obsahu, které je tu k dispozici. Začneme svlogy, tak se nazývají snímky, kdy se s vámi slečny nebo pánové dělí o svůj den. Jednoduše si vezmou kameru například na výlet a natáčí, co se kolem nich děje. Mezi děvčaty jsou oblíbené hauly. Na obrazovce k nim mluví, povětšina spíš dívka, jako ke své kamarádce a chlubí se tím, co si nakoupila. Challenge jsou jedny z nejvíce sledovaných typů. V překladu to znamená výzva a o tom obsah také je. Sníst lžíci skořice, nacpat si do pusy co nejvíc marshmallow nebo kreslit poslepu a mnohem více bláznivých úkolu natočeny v mnoha různých podání, stačí jen kliknout.
Kromě toho se můžete podívat na některé filmy, převyprávěné příběhy, poslouchat hudby, shlédnout dokumenty nebo tragické životní příběhy.
Kdo tam natáčí?
Obecně se jim říká Youtubeři. Většinou jsou to lidé, kteří rádi mluví a jsou dost extrovertní, nebo lidé, kteří toho mají hodně co říct. Peněžní odměna se odvíjí podle počtu shlédnutí, takže s menším počtem odběratelů si z natáčení tvůrci moc peněz neodnesou. Honorář se může navýšit přijmutím spolupráce s firmou nebo vložením reklam do videa.
Shrnutí
Portál získal v roce 2010 první místo v soutěži Křišťálová lupa. Má až 200 miliard přístupů denně a každou minutu je zde nahráno kolem 300 hodin kontentu. Nemusíte se ale bát nevhodného obsahu, každé video je kontrolováno.