Když si domů pořídíme koberec, očekáváme, že nás nezklame ve své měkkosti a hebkosti. Obvykle tomu tak je, pokud zrovna nevsadíme na koberec zátěžový, určený do kanceláří, obchodů, skladů a dalších prostor, kde se běžně našlapuje v obuvi. Onu měkkost a hebkost si užijeme ale pouze tehdy, vyzujeme-li se z bot a chodíme doma bosí. Buď přímo naboso, anebo v ponožkách či silonových punčochách. Je to celkem přirozené, ale má to i své stinné stránky. Nejde tu o to, že bychom nějak koberec poškozovali či deformovali, ve hře je něco jiného.
Možná už tušíte, kam míříme. Chůze v domácí obuvi po koberci jeho vlákna zatěžuje pouze mechanicky, a pokud je obuv doopravdy čistá, a pravidelně jej vysáváme vysavačem a zbavujeme prachu, může koberec vydržet relativně čistý poměrně dlouhou dobu, řádově i několik let. Ovšem jsou-li ve hře bosá chodidla, situace se přiostřuje.
Když ráno vstáváte, provádíte hygienické úkony a oblékáte se před odchodem do zaměstnání či do školy, navlékáte na nohy čisté ponožky či silonky. Po návratu domů jsou již nasáklé vaším potem a spolu s ním i bakteriemi, které si na něm pochutnávají. Ještě, než vaše ponožky skončí v koši na prádlo, s velkou pravděpodobností se několikrát projdete po bytě, a v tu chvíli koberec perfektně poslouží jako rohožka, otřete si do ní svůj pot, a to mnohdy docela důkladně.
Když tento proces zopakujete stokrát, pětsetkrát nebo pět tisíc krát, jak to asi může skončit? Zatímco vaše ponožky putují do pračky, koberec pouze vysáváte vysavačem, takže mastný pot i s bakteriemi mezi vlákny zůstává a časem si začnete všímat, že vám koberec svým odérem připomíná nemytá bosá chodidla.
Jak vidíte, cesta k zašpinění a zápachu koberce je docela snadná, není k tomu zapotřebí žádná „extra“ námaha. Naštěstí však existuje řešení, například v podobě čištění koberců pomocí čisticího systému Rotovac, jehož výsledky jsou na Internetu velmi dobře recenzované.