Trendem poslední doby se u zaměstnání, která nepotřebují fyzickou přítomnost pro práci s klientem nebo zaměstnavatelem, stává cestování na různá místa, kde se často dá žít opravdu pohodlně i s nižšími životními náklady, a kde tedy stačí vydělat méně peněz.
Digitální nomádství umožňuje cestování na denním pořádku. Je však třeba si uvědomit, že je rozdíl mezi cestováním a dovolenou. I když tedy cestujete, stále pracujete, abyste si vydělali na živobytí. Výhodou je však právě to, že si sami můžete vybrat místo, kde budete provozovat svou činnost.
Jelikož na vás nikdo nedohlíží, musíte si sami uspořádání svůj den tak, abyste pracovali efektivně. Na jednu stranu udělali to, co byste měli, ale na druhou stranu si také umět říct, kdy je třeba přestat.
Jako digitální nomád můžete být buď zaměstnáni ve firmě, která vás nepotřebuje fyzicky u sebe, nebo byt úplně „na volné noze“, neboli „freelancer“, a být úplně pánem svého času. Než si vybudujete nějaké to jméno, klienty si úplně vybírat nemůžete, ale později můžete pracovat jen s těmi, s kterými opravdu chcete.
Zvláště oblíbené jsou destinace:
· S nízkými náklady na život
· Turisticky atraktivní (tropické destinace, města u středozemního moře a podobně)
Další aspekty
Nejdůležitější je samozřejmě internet. Bez toho to samo sebou nejde, proto je důležitá dobrá přístupnost internetu, ať už přímo v našem bydlení, nebo v internetové kavárně. Zajímavou možnost nabízí některá místa, která jsou známá svou oblíbeností mezi digitálními nomády. A to speciální místnosti, kanceláře, prostory, kam si můžete zaplatit vstup a využívat všechny přístupné zdroje. Často i s občerstvením. Což je určitě něco, co se při práci vždycky hodí. Pracujete-li třeba dlouho do noci, zásoba výborné kávy, která je vždy po ruce, je určitě velkou výhodou. U kaváren je vždy nebezpečí, že nás při zavírání vyhodí.