1. Objevíte okolí
Udivujete se někdy, kolik zjistíte o své čtvrti a městě na obyčejné procházce? Na chůzi není nic špatného – představte si ale, kolik toho můžete objevit s rychlejším tempem.
2. Psychika
Běh je skvělý způsob, jak se zbavit psychické negativity. Lidé s vyšší kardiovaskulární výdrží mají běžně také lepší kognitivní funkce. Ať už máte tvůrčí krizi, řešíte osobní, či pracovní problém, pokuste se nad něj povznést výběhem. Uvidíte, že si později poděkujete.
V průběhu běhu vyplavíte do svého těla endorfiny (hormony štěstí), uklidníte svou mysl a začněte se lépe soustředit na úkoly, které potřebujete plnit. Brzy vstoupíte do stavu, kdy starosti, které vás obvykle rozhodí, jsou jen události, které brzy pominou, než aby určovaly vaše rozpoložení. Ne nadarmo se pro tento stav ustálilo označení „běžecký rauš“.
3. Váha
Shodíte tuk, když začnete běhat? Nejspíše ano. To však závisí především na vašem stravování. Nemůžete během překonat příšerné stravovací návyky, přesto vám běh umožní učinit první krok v péči o vaše tělo. Následná změna stravy je posléze alespoň méně bolestivá.
Nezapomeňte však na nedocenitelné lidové přísloví „všeho s mírou“. Nekonečné výběhy a následné přetěžování organismu vede k nadměrnému vyplavování kortizolu, který může mít za následek ukládání rezistentní tukové tkáně.
4. Zdraví srdce
40 minut mírné, ale i intenzivnější aerobní aktivity (kterouž běh je), třikrát nebo čtyřikrát týdně, pomáhá přirozeně snižovat vysoký krevní tlak a cholesterolový nános v cévách.
5. Peníze
Stojí ve vašem městě permanentka do posilovny více než 3000 Kč na tři měsíce? Za tuto cenu si pořídíte dobré běžecké boty, které vám (pokud běháte jako hobby), nejspíše vydrží o mnoho déle. Nejen zástupy úspěšných keňských běžců ze skromných poměrů dokazují, že k běhu není potřeba velkých prostředků. Výběh na čerstvém vzduchu je pak nepochybně zdravější a přirozenější, než vyklusávání na páse v klimatizovaném fitness centru.